Edustusurheilijat

Espoon Tapioiden edustusurheilijat muodostavat team AntiCramin. Ryhmässä on 17 kansainvälisen tason urheilijaa tai ratkaisevan askeleen kohti arvokilpailupaikkaa ottanutta urheilijaa. Ryhmä toimii esikuvana seuran omille nuorille urheilijoille.

Urheilijoita tuetaan taloudellisesti seuran omista varoista ja yhteistyökumppanien avulla. AntiCram -tiimin urheilijat valitaan vuosittain joulukuussa. Tavoitteena on saada kasvatettua tiimin urheilijamäärää ja kehitettyä toimintaa. Uudet yhteistyökumppanit ovat tervetulleita rakentamaan tiimistä entistä vahvemman.

Minea Fogelholm

Syntymäaika: 12.9.2004

Lajit ja ennätykset:
100 metriä 11,97
100 metrin aitajuoksu 13,89

Kalevan kisat
debytoi 2021

Nuorten SM
2. 100 metriä N 17 2021
2. 100 metrin aitajuoksu N 17 2021

SM-viestit
5. 4×300 metriä N 17 2020

Arvokilpailut ja maajoukkue-edustukset
Nuorten maailmanmestaruuskilpailut 4×100 metriä 2022

Pohjoismainen nelimaaottelu 2022

Valmentaja:
Eeva Kantomäki

Joni Hava

Syntymäaika: 14.6.1999

Lajit ja ennätykset:
10 000 m kävely 40:35,76
20 km kävely 1:23.54

Suomen ennätys
3×3000 m kävely 36:37,46

Kalevan kisat
1. 20 km kävely 2022
2. 20 km kävely 2021

Nuorten SM
1. 20 km kävely M22 2021
1. 5000 m kävely M22 2021

SM-viestit
1. 3×3000 m kävely 2022
1. 3×3000 m kävely 2021

Maajoukkue-edustukset
13. Euroopan mestaruuskilpailut 2022

8. EM 22 2021

2. Ruotsi-maaottelu 2022

Valmentaja:
Valentin Kononen

Julia Ihantola

Syntymäaika: 22.12.2003

Lajit ja ennätykset:
100 metriä 12,15
200 metriä 24,79

Kalevan kisat
osallistuminen 2021 ja 2022

Nuorten SM
3. 100 metriä N 19 2022
4. 200 metriä N 19 2022

Arvokilpailut
Pohjoismaiden nelimaaottelu 2022

Valmentaja:
Eeva Kantomäki

Aino Ikäheimo

Syntymäaika: 11.06.2006

Lajit ja ennätykset:
kiekonheitto 41,82
moukarinheitto (3 kg) 55,53

Kalevan kisat
debytoi Lahdessa 2023

Nuorten SM
4. moukarinheitto N 16 2022
5. kiekonheitto N 16 2022

Arvokilpailut
Euroopan olympiafestivaalit 2022

Valmentaja:
Ville Halonen ja Mika Reijonen

Sajan Irincheev

Syntymäaika: 10.05.2004

Lajit ja ennätykset:
10 000 m kävely 42.10,93
20 km kävely 1:30.42

Suomen ennätys
3000 m kävely 12:02,87 (M 17)

10 000 m kävely 43.43,11 (M 17)
20 km kävely 1:30.42 (M 17)

Kalevan kisat

3. 20 km kävely 2021

Nuorten SM
1. 10 km kävely M 19 2022
1. 3000 m kävely M 17 2021

SM-viestit

1. 3×3000 m kävely 2021

Maajoukkue-edustukset

9. Kilpakävelyn MM-joukkuemestaruuskilpailut 2022

4. Ruotsi-ottelu 2021

Valmentaja:
Jani Lehtinen

Saara Keskitalo

Syntymäaika: 03.07.2000

Lajit ja ennätykset:
100 m 11,86
100 m aidat 13,30

pituus 618

Kalevan kisat

2. ja 3. 100 metrin aitajuoksu 2021 ja 2022

3. ja 4. pituus 2021 ja 2022

Nuorten SM
1. 100 m aitajuoksu N 22 2022

1. Pituus N 22 2021

SM-viestit
1. N 19 4×400 m 2019

Maajoukkue-edustukset
22-vuotiaiden EM-kilpailut 2021
4. ja 5. Ruotsi-ottelu 2021 ja 2022 (100 metrin aitajuoksu)

Valmentaja:
Mikael Ylöstalo

Jaakko Lintula

Syntymäaika: 25.05.1998

Lajit ja ennätykset:
pituus 709
10-ottelu 5798

Kalevan kisat

8. pituus 2021

Valmentaja:
Diari Sharifi

Esa-Pekka Mattila

Syntymäaika: 07.03.1989

Lajit ja ennätykset (luokka T 54):
100 m ratakelaus 14,18
200 m ratakelaus 26,05

Arvokilpailut

Lajissa ei arvokilpailuja 2022

3. 100 m ratakelauksen EM-kilpailut 2021

Maajoukkue-edustukset
Kolme paralympiaedustusta

Valmentaja:
Leo-Pekka Tähti

Eveliina Määttänen

Syntymäaika: 01.09.1995

Lajit ja ennätykset:
800 m 2.01,14

400 m 54,18

Arvokilpailut ja maaottelut

MM- ja EM-kilpailut 2022

Ruotsi-ottelu 2022

SM-kilpailut

2. 800 m 2022

7. 400 m 2022

SM-viestit

4. 4×400 metriä 2022

8. 4000 metrin viesti 2022

Valmentaja:
Jan Petrac

Jaakko Määttänen

Syntymäaika: 03.09.1999

Lajit ja ennätykset:
10000 m kävely 42:46.01
20 km kävely 1:26.38

Kalevan kisat
3. 20 km kävely 2022

Nuorten SM
1. 20 km kävely M 22 2020

SM-viestit
1. 3x3000m kävely 2022, Suomen ennätys 36:37.46

Maajoukkue-edustukset
24. Euroopan mestaruuskilpailut 2022

Valmentaja:
Valentin Kononen

Joona Nieminen

Syntymäaika: 31.01.2005

Lajit ja ennätykset:
kiekonheitto (1,5 kg) 52,13
kuulantyöntö (5 kg) 15,83

Kalevan kisat

Nuorten SM
1. kiekonheitto M 17 2022

6. kuulantyöntö M 17 2022

Maajoukkue-edustukset
3. Nuorten Ruotsi-ottelu 2022

Valmentaja:
Ville Halonen ja Mika Reijonen

Elli Rantala

Syntymäaika: 02.11.2006

Lajit ja ennätykset:
seiväshyppy 357

Kalevan kisat
mukana karsinnassa 2022

Nuorten SM
2. seiväshyppy N 16 2022

SM-viestit
mukana vuosina 2020-2022

Maajoukkue-edustukset
4. Nuorten Ruotsi-ottelu 2022

Valmentaja:
Rauli Pudas

Veikko Nugraha

Syntymäaika: 03.06.1997

Lajit ja ennätykset:
3-loikka 15,86

Kalevan kisat
3. 3-loikka 2022

4. 3-loikka 2021

Nuorten SM
Kaksi nuorten SM-mitalia kolmiloikassa

Maajoukkue-edustukset
3. Ruotsi-ottelu 3-loikka 2022

Valmentaja:
Diari Sharifi

Enni Nurmi

Syntymäaika: 04.07.1998

Lajit ja ennätykset:
10 km kävely 46:53
20 km kävely 1:34.56

Suomen ennätys
3x3000m kävely 40:13.27

Kalevan kisat
1. 10 km kävely 2022

Nuorten SM
14 nuorten SM-mitalia kilpakävelyssä

SM-viestit
1. 3x3000m kävely 2022
2. 3x3000m kävely 2021

Maajoukkue-edustukset
29. MM-kilpailut 2022

15. EM-kilpailut 2022

Valmentaja: 

Siw Karlström

Toni Piispanen

Syntymäaika: 24.07.1976

Lajit ja ennätykset:
100 m ratakelaus 19,86
200 m ratakelaus 36,36 (ME)

Arvokilpailut

200 metrin ratakelauksen paralympiavoittaja 2021

2. 100 m ratakelauksen paralympialaiset 2021

1. 100 m ratakelauksen EM-kilpailut 2021

100 metrin ratakelauksen paralympiavoittaja 2012

Lajissa ei arvokilpailuja 2022

Saavutukset

Vuoden 2019 yleisurheilija, Suomen Urheiluliitto

Ratakelauksen laji-ikoni

Valmentaja:
Jari Nordblom

Anna Pursiainen

Syntymäaika: 12.03.2003

Lajit ja ennätykset:
100 m 11,62
200 m 23,79

Kalevan kisat
6. 100 m 2021

6. 200 m 2021

Nuorten SM
1. 100 m N 19 2022
1. 200 m N 19 2022

SM-viestit
1. 4×100 m N 17 2019
1. 4×300 m N 17 2019

Maajoukkue-edustukset

Euroopan mestaruuskilpailut 2022

Ruotsi-ottelu 2021 ja 2022

19-vuotiaiden MM-kilpailut 2021 ja 2022

19-vuotiaiden EM-kilpailut 2021

Valmentaja:
Eeva Kantomäki

Ellen Seisto

Syntymäaika: 19.1.2003

Lajit ja ennätykset:
5000 m kävely 25:08.07
10 km kävely 51:08

Kalevan kisat
6. 10 km kävely 2021

8. 10 000 m kävely 2020

Nuorten SM
2. 10 km kävely N 19 2022

2. 5000 m kävely N 19 2021

Arvokilpailut

33. Kilpakävelyn MM-joukkuemestaruuskilpailut

SM-viestit

2. 3×3000 m kävely 2021
1. 3×3000 m kävely 2020

Valmentaja
Jani Lehtinen